Nové opatrenia od 1. 9. 2020


Cieľom navrhovaných zmien je ochrana verejného zdravia v čase druhej vlny ochorenia COVID-19 – majú vyvážiť riziko šírenia ochorenia COVID-19 spojené s návratom ľudí zo zahraničia, žiakov do škôl po prázdninách a zamestnancov do práce po dovolenkovom období. Výskyt ochorení v Slovenskej republike má charakter lokálne zvýšenej incidencie spôsobenej príchodom osôb zo zahraničia, s nimi súvisiacich prípadov spojených so zavlečením, najmä do niektorých firiem alebo rodín. Najväčší potenciál pre šírenie nového koronavírusu majú také oblasti verejného života, kde sa zhromažďuje veľké množstvo ľudí v relatívne tesných podmienkach.


Zmena opatrenia k noseniu rúšok od 2. septembra:

Opatrenie bude platiť 2 týždne, to znamená: od 2. septembra 2020 od 06:00 do 14. septembra 2020 18:00.
Výnimky z nosenia rúšok po novom pribudnú u:žiakov prvého stupňa základnej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu (ak tieto deti budú rúško na tvári akceptovať, jeho nosenie jednoznačne odporúčame)žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím
Vypúšťajú sa nasledovné výnimky z nosenia rúšok:
pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,žiakov základnej a strednej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,osôb s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a osôb s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie rúška mohlo viesť k zhoršeniu stavu (K vypusteniu výnimky sa pristúpilo z dôvodu, že mnohí výnimku zneužívali. Táto výnimka bola kedysi stanovená aj s ohľadom na horúce dni počas letných mesiacov, ktoré už v septembri nebývajú tak časté. Rovnako treba brať ohľad na to, že sa blíži obdobie zvýšeného výskytu respiračných infektov a rúška spolu s umývaním rúk a dodržiavaním sociálneho odstupu predstavujú jednoduchú a veľmi účinnú prevenciu šírenia respiračných ochorení, vrátane COVID-19. Preto by sme radi povzbudili osoby, ktorých sa doteraz výnimka týkala, aby na toto opatrenie nazerali ako na krok, ktorý má aj ich chrániť počas času nevyhnutného pre pobyt v priestoroch, kde je nosenie rúška povinné a nevnímali túto povinnosť ako záťaž.)

V opatrení naďalej ostávajú nasledovné výnimky:
deti do 3 rokov veku,osoby so závažnými poruchami autistického spektra,vodiči verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb,žiaci pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania,poslucháči pri konaní štátnych jazykových skúšok,deti v interiéri materskej školy a jaslí,osoby pri výkone športu,fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,osoby nevesty a ženícha pri svadbe,deti pristupujúcich k prvému svätému prijímaniu,účinkujúci pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu,osoby vo wellness a umelých kúpalísk,účastníci zotavovacích podujatí pre deti a mládež, vrátane personálu, pri všetkých aktivitách v rámci lokality, vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode,zamestnanci vykonávajúci prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba, alebo od iných osôb vzdialení minimálne 2 metre, alebo zamestnanec, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.
Kompletné znenie opatrenia nájdete tu:
Opatrenie k novej povinnosti pre zamestnávateľov platné od 1. septembra:

Osoby prichádzajúce z rizikových krajín, na ktoré sa podľa opatrenia č. OLP/6850/2020 z 28. 8. 2020 bude vzťahovať povinnosť izolácie v domácom prostredí, budú povinní kontrolovať aj ich zamestnávatelia. Zamestnanci, resp. SZČO, budú musieť preukázať splnenie povinnosti absolvovať izoláciu v domácom prostredí napríklad negatívnym výsledkom RT-PCR testu vykonaným v laboratóriách na území SR alebo iným dokladom dosvedčujúcim existenciu tohto negatívneho výsledku, alebo potvrdením o prekročení štátnej hranice SR starším ako 10 dní, prípadne preukázanie sa výnimkou z uvedených povinností udelenou Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Ak sa táto osoba nebude schopná uvedeným preukázať, prevádzkovateľ bude povinný toto oznámiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v jeho územnom obvode a odoprieť tejto osobe vstup do všetkých priestorov pracoviska alebo prevádzky.
ÚVZ SR upozorňuje, že prevádzkovateľ nie je povinný požadovať preukázanie uvedených povinností od všetkých uvedených osôb, ale iba od tých, u ktorých má vedomosť, prípadne odôvodnené podozrenie, že im táto povinnosť vznikla.
Za odôvodnené podozrenie možno považovať napr. nástup do zamestnania, dni pracovného voľna, služobnú cestu, atď.
Predpokladá sa, že prevádzkovateľ vyvinie všetku náležitú snahu o zistenie skutočnosti, či pracovníkovi takáto povinnosť v zmysle opatrení ÚVZ SR vznikla.
Kompletné znenie opatrenia nájdete tu:

Opatrenie k činnosti prevádzok a organizácii hromadných podujatí platné od 1. septembra 2020:
Opatrenie sa po novom vzťahuje jednotne na všetky prevádzky (doteraz sa vzťahovalo na maloobchod a prevádzky poskytujúce služby). ÚVZ SR upozorňuje najmä na povinnosť umožniť vstup a pobyt v prevádzke (vo vonkajších aj vnútorných priestoroch) osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami. Táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov.Obmedzuje sa maximálna návštevnosť akvaparkov a kúpalísk na 1000 osôb v jednom okamihu – Akvaparky a kúpaliská možno z epidemiologického hľadiska považovať za rizikové prevádzky – v priestore sa môže naraz zhromaždiť väčšie množstvo ľudí. Treba zohľadniť fakt, že na kúpaliskách a akvaparkoch nie je povinnosť nosiť rúška a blíži sa obdobie zvýšeného výskytu respiračných infektov. Vzhľadom na to, že sa prikročilo k obmedzeniu maximálneho počtu ľudí na hromadných podujatiach na 1000 osôb v jednom okamihu, rovnaká hranica sa určila aj pre akvaparky a kúpaliská.Od 1. septembra bude možné organizovať hromadné podujatia v interiéri len do 500 osôb v jednom okamihu a v exteriéri do 1000 osôb v jednom okamihu, pričom nosenie rúšok bude naďalej povinné na hromadných podujatiach v interiéri aj v exteriéri. Výnimku z tohto zákazu majú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v čase začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom testu (nie rýchlotestu) na ochorenie COVID-19 nie starším ako 12 hodín. Z podmienok pre organizáciu hromadných podujatí vypadli predchádzajúce výnimky, ktoré umožňovali organizáciu hromadných podujatí s účasťou nad 1000 osôb.Na základe epidemiologickej situácie v regióne môže v prípade potreby vydať v zmysle platnej legislatívy dodatočné opatrenia aj regionálny úrad verejného zdravotníctva príslušného územného obvodu.

Kompletné znenie opatrenia nájdete tu:

Karanténne opatrenia platné od 1. septembra:Zo zoznamu tzv. menej rizikových krajín sa vzhľadom na významné zhoršenie epidemiologickej situácie v ostatných dňoch od 1. septembra 2020 vyraďujú Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.Odborné konzílium zároveň opäť vyšpecifikovalo rizikové regióny v tzv. menej rizikových krajinách, do ktorých odporúčajú zvážiť nevyhnutnosť cestovania. V Českej republike ide o Prahu a kraj Vysočina; v Rakúsku je to Viedeň, Horné Rakúsko a Tirolsko. V prípade Poľska ide o Pomoranské, Sliezske a Malopolské vojvodstvo, v Grécku sú najviac rizikové Notio Aigaio, Ionia Nisia a Kentriki Makedonia. V Spojenom kráľovstve sú to regióny Tayside a North West, v Írsku Mid-East a Mid-West. V Estónsku je to región Ida-Viru Maakond a v Dánsku Midtjylland.Ak sa nachádzate v uvedených regiónoch, upozorňujme na dôležitosť účinnej prevencie proti šíreniu ochorenia COVID-19: dodržujte dostatočný sociálny odstup od cudzích osôb, dbajte na dôkladné umývanie rúk, respektíve ich dezinfekciu, noste rúška vo verejných interiérových priestoroch a na miestach s vyššou koncentráciou ľudí. Po príchode z rizikových regiónov menej rizikových krajín vám nevyplýva povinnosť zostať v domácej izolácii a dať sa testovať na ochorenie COVID-19.Ak sa u osôb po návrate zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prišli, prejavia príznaky respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby. To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia.

Podrobnosti nájdete tu.

Všetkým osobám, ktoré od 1. septembra 2020 od 7:00 vstúpia na územie SR, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu Európskej únie, ktorá nie je na zozname menej rizikových krajín (teda je riziková, tzv. „červená“) a zároveň nenavštívili krajinu, ktorá nie je členom Európskej únie a je riziková, sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Po dobu domácej izolácie sa táto nariaďuje i osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti. Laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19  nie je povinné podrobiť sa dieťa do 3 rokov, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo ošetrujúci lekár dieťaťa neurčí inak. Povinnosť domácej izolácie pre deti do 3 rokov, u ktorých nevzniklo akútne respiračné ochorenie, sa končí ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti. V prípade bezpríznakového priebehu izolácie je možné ju ukončiť dovŕšením 10. dňa aj bez absolvovania testu na ochorenie COVID-19. (Bezpríznaková osoba už v tomto období podľa medzinárodných medicínskych autorít (WHO) nie je infekčná pre svoje okolie. Odporúča sa však dodržiavať základné hygienické a protiepidemické pravidlá. K skracovaniu izolácie jednotlivé krajiny postupne pristupujú.)Iné pravidlá budú platiť pre osoby, ktoré od 1. septembra 2020 vstúpia na územie SR a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu, ktorá nie je členom EÚ a je riziková. Týmto osobám sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, ktorý je možné vykonať najskôr na 5. deň domácej izolácie. V tomto prípade nie je možnosť ukončiť izoláciu bez absolvovania testu. Sledované dáta totiž ukazujú, že veľká časť importovaných nákaz bola na Slovensko zavlečená práve z takýchto krajín.Osoby, ktoré od 1. septembra 2020 budú prichádzať z Ukrajiny, sa budú musieť ešte pred prekročením hraníc so Slovenskom zaregistrovať na http://korona.gov.sk/ehranica a preukázať sa potvrdením o registrácii príslušníkom policajného zboru pri prekračovaní štátnych hraníc SR. Bez tohto potvrdenia nebudú môcť vstúpiť na územie SR. Občania tretích krajín (krajín mimo Európskej únie) sú následne povinní počas svojho pobytu na území SR byť schopní sa preukázať potvrdením o hore uvedenej registrácii príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky.
54321
(0 votes. Average 0 of 5)